Aj učebnice matematiky a fyziky dokážu ovplyvniť svetonázor. Neveríte?
Máme za sebou obrovskú skúsenosť. To, čo bolo donedávna desaťročia iba legislatívna a iba povinná teoretická možnosť, stalo sa skutočnosťou. Zákaz vychádzania.
Stojí za to vytiahnuť rádoby „právne akty“ našich úradov. Ale boli. Všímajte si ich obsah, rozsah, štruktúru.
A najmä proces poznania, z čoho bolo treba poľaviť. Od modelu úpĺného uzamknutia po ponechanie najnutnejších činností. Keď ale ponecháte niečo, potom sa nabalí desať ďalších vecí. Cesta od „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“ po aspoň trochu logický úsudok.
Napríklad. Musel sa ponechať, ak rozvoz k dverám nemala zabezpečovať armáda, potravinársky obchod. K tomu sa viaže nafta a benzín, k tomu autoservisy, k tomu ich zásobovanie.
Detto nad určitý čas drogistický tovar. Potom holičstvá….
Ďalej telekomunikácie. Prevádzka operátorov so všetkým spolusúvisiacim. Vrátane zákazníckych centier a servisov.
Sektor zdravotníctva,…
Teraz tu rezonuje stav, kedy budú „hrdinsky“ obmedzené fosílne zdroje, najmä plyn a ropa.
Nachádzame sa v stave „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“. Tragédiou je nielen cenzúra, ale už aj kriminalizácia prejavov aspoň trochu logického úsudku.
Je tragédiou, keď sa niekto nie je schopný poučiť z chýb iných. Ale že sa niekto nevie poučiť z chýb vlastných, je diagnóza. Viem, že výuka matematiky a logiky sa u generácie našich vládnych prudko zanedbala. Na risk analýzy sú špecialisti. Ale i na tej „amatérskej“ úrovni stačí niečo ako použiť metódu analógie k dejom pri covidovom zákaze vychádzania, k tomu strom logických možností.
Veľmi hrubo, ilustrácia príklad: Plyn. Problém:
- v elektrine – voda;
- elektrina – kanalizácia;
- elektrina – telekomunikácie;
- elektrina – chladenie a mrazenie v skladovaní a distribúcii potravín;
- elektrina – riadiace a komunikačné jednotky väčšiny výrobných procesov;
- elektrina – pomocné procesy v servisoch áut, servisoch telekomunikácií;
- elektrina – zabezpečovacie systémy železníc;
- elektrina – komunikačné, transakčné a billingové systémy bánk, telekom operátorov;
- atď.
Škoda vypisovať. Podobnú úvahu si môže urobiť každý. Stálo by za to zamyslieť sa, bez čoho sa dá byť, a na ako dlho. Z toho potom vyplynie, čoho z chodu hospodárstva sa môžeme a do akej miery zbaviť.
Ja som si urobil niekoľko myšlienkových experimentov s výsledkom, že pri trende „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“, odmietaní, absencii a kriminalizácii prejavov aspoň trochu logického úsudku nás čaká nielen prakticky strata nejakej životnej úrovne, ale hlad, nepokoje, rabovanie, občianska vojna. A Vy?
Celá debata | RSS tejto debaty