Založ si blog

Princípy matematickej logiky, hrdinstvo a politický názor alebo Bojom za demokraciu k občianskej vojne

Aj učebnice matematiky a fyziky dokážu ovplyvniť svetonázor. Neveríte?

Máme za sebou obrovskú skúsenosť. To, čo bolo donedávna desaťročia iba legislatívna a iba povinná teoretická možnosť, stalo sa skutočnosťou. Zákaz vychádzania.

Stojí za to vytiahnuť rádoby „právne akty“ našich úradov. Ale boli. Všímajte si ich obsah, rozsah, štruktúru.

A najmä proces poznania, z čoho bolo treba poľaviť. Od modelu úpĺného uzamknutia po ponechanie najnutnejších činností. Keď ale ponecháte niečo, potom sa nabalí desať ďalších vecí. Cesta od „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“ po aspoň trochu logický úsudok.

Napríklad. Musel sa ponechať, ak rozvoz k dverám nemala zabezpečovať armáda, potravinársky obchod. K tomu sa viaže nafta a benzín, k tomu autoservisy, k tomu ich zásobovanie.

Detto nad určitý čas drogistický tovar. Potom holičstvá….

Ďalej telekomunikácie. Prevádzka operátorov so všetkým spolusúvisiacim. Vrátane zákazníckych centier a servisov.

Sektor zdravotníctva,…

Teraz tu rezonuje stav, kedy budú „hrdinsky“ obmedzené fosílne zdroje, najmä plyn a ropa.

Nachádzame sa v stave „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“. Tragédiou je nielen cenzúra, ale už aj kriminalizácia prejavov aspoň trochu logického úsudku.

Je tragédiou, keď sa niekto nie je schopný poučiť z chýb iných. Ale že sa niekto nevie poučiť z chýb vlastných, je diagnóza. Viem, že výuka matematiky a logiky sa u generácie našich vládnych prudko zanedbala. Na risk analýzy sú špecialisti. Ale i na tej „amatérskej“ úrovni stačí niečo ako použiť metódu analógie k dejom pri covidovom zákaze vychádzania, k tomu strom logických možností.

Veľmi hrubo, ilustrácia príklad: Plyn. Problém:

  • v elektrine – voda;
  • elektrina – kanalizácia;
  • elektrina – telekomunikácie;
  • elektrina – chladenie a mrazenie v skladovaní a distribúcii potravín;
  • elektrina – riadiace a komunikačné jednotky väčšiny výrobných procesov;
  • elektrina – pomocné procesy v servisoch áut, servisoch telekomunikácií;
  • elektrina – zabezpečovacie systémy železníc;
  • elektrina – komunikačné, transakčné a billingové systémy bánk, telekom operátorov;
  • atď.

Škoda vypisovať. Podobnú úvahu si môže urobiť každý. Stálo by za to zamyslieť sa, bez čoho sa dá byť, a na ako dlho. Z toho potom vyplynie, čoho z chodu hospodárstva sa môžeme a do akej miery zbaviť.

Ja som si urobil niekoľko myšlienkových experimentov s výsledkom, že pri trende „kamennej logiky horúcich tvrdých hláv“, odmietaní, absencii a kriminalizácii prejavov aspoň trochu logického úsudku nás čaká nielen prakticky strata nejakej životnej úrovne, ale hlad, nepokoje, rabovanie, občianska vojna. A Vy?

Etalón, funkčný referenčný model

16.08.2022

S údivom som si pod článkom periodika prečítal takýto komentár: „Je to prosté a jednoduché : vydržať,dať podpore Ukrajiny absolútnu prioritu,dodávať toľko moderných zbraní,koľko je potreba a k týmto zbraniam aj vycvičené obsluhy – „dovolenkárov“.rusáci nemajú čo protestova´t,“dovolenkárov“ predsa stvorili oni sami.A mlátiť do [...]

Jedinečné revolučné obdobie

15.08.2022

Pod blogom je link azbukových zdrojov. Iste v mnohom propagandistický článok, pravdivosť jeho hodnotení dajme bokom . Je ale zaujímavý tým, že poukazuje na politicko-mocenské súboje v najvyšších štruktúrach Ukrajiny. Rovina prezident a jeho „team“ voči volenej štruktúre starostov či šéfov „VUC“, ako jednotlivé osoby. Rovina prezident a jeho [...]

Z jaskýň nás dostal názorový spor

14.08.2022

Bohužial, táto myšlienka nie je z mojej hlavy, taký macher nie som. Dosť často hovorím, že elity hádžu posledných pár mesiacov medzi nás „témy“, ktoré rozdelia spoločenské vedomie a tým aj spoločnosť na nepriateľské tábory. Pritom skutočná línia sporu je vždy elity – ľud. Pomocné otázky: Covid. Ukrajina. Pritom elity z najvyšších štruktúr [...]

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič /

V lesnom požiari na severe Maroka zahynuli traja hasiči

16.08.2022 20:03

Štyria muži podozriví zo založenia požiaru sú zatknutí.

SR ÚV premiér LOZ Visolajský rokovanie TK BAX

Z vyšších platov sú len sľuby. Premiér zdravotníkom stále nič neponúkol

16.08.2022 17:59

Premiér Eduard Heger zdôrazňoval, že do konca júna sa nájde riešenie, ako vláda zdravotníkom zvýši platy. Je polovica augusta a na stole nie je žiadne.

rusky pas

Koncom augusta sa rozhodne, ako si Schengen poradí s ruskými vízami

16.08.2022 17:58

Koncom augusta budú v Prahe rokovať ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie o obmedzí vydávania víz ruským občanom.

Robert Fico

Fico: Vy zadubenci v NAKA, Kajetán Kičura nikdy nekupoval a nevlastnil zlaté tehly

16.08.2022 17:47

Robert Fico sa opäť vrátil k zlatým tehličkám Kajetána Kičuru. Tvrdí, že exšéf hmotných rezerv nikdy nekupoval, nevlastnil a ani nezdedil zlaté tehličky.

peter4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 264
Celková čítanosť: 550101x
Priemerná čítanosť článkov: 2084x

Autor blogu

Kategórie