Založ si blog

Princíp primitívnej pubertálnej školskej bandy a naratív Ukrajina


V posledných rokoch, keď sa v hodnotovom, liberálno-demokratickom svete niečo „zomelie“, na protestujúceho sa nazerá ako na vyvrheľa. S tým, že protestovať ok, ale vždy, vždy slušne. A ukazuje sa na niekedy vyprovokovaného protestujúceho, že je to vlastne nevychovanec, necivilizovaný (a preto i neinteligentný neschopný relevantného pohľadu na vec), hľadí sa naň zvrchu s tým, že postoj k nemu je jasný. Je ako primitív nehodný ďalšej komunikácie a práva hovoriť do vecí verejných.

Každý z nás si spomenie na školské časy. Niektorí sa stretli i so šikanou. Väčšina sa stretla s pedagógmi šikanu vnímajúcu, a s pedagógmi …

Skupina žiakov (v ďalšom banda) si dennodenne narovnáva pošramotené, zakomplexované a pokrkvané ego na nejakej obeti. Obeť môže chvíľu odolávať nevýraznou formou a tíško trpieť. Potom zrazu vybuchne a zareaguje prudšie, možno až do krvi. Okolie a pedagóg vidí iba koncovku, kde obeť zareagovala zdanlivo neprimerane na úroveň poslednej „kvapky“. Obeť je tak vyhodnotená ako arogantný element. Alebo inak, často dostane naspäť, že si to vlastne zaslúžila…a členovia bandy z toho vyjdú ako slušáci a neviniatka.

Medzi dospelákmi to je niekedy bielogolierikatá agresivita.

Inak, zamieňa sa príčina a následok.

Neberie sa v úvahu história komunikácie, či sporu.

Všetko podľa jednej pečiatky. Pretože existuje ešte jeden dôležitý princíp školskej bandy: Ak máme vinníka, môžeme robiť čokoľvek!

Ak si niečo banda sama sebe zdôvodní ako spravodlivé, pri akcii už člen bandy osve neprehodnocuje, veď všetci v bande tak hovoria, že je to spravodlivé, že je to ok. Ten pocit slabšie osobnosti s pokrkvaným egom neskonale povznáša!

************

Naši otcovia a dedovia „postavili“ mier na princípoch strategickej rovnováhy. Liberálna demokracia ho zahodila a presadzuje, že každý ma právo…

Je šikanou, keď k niekomu idem päsťou voči nosu a stále som od neho na meter?

Francúzsky prezident po jednaní s Putinom povedal, že mier bude vtedy, keď sa všetky zúčastnené strany budú cítiť bezpečne. Chcel budovať mier, dostal cez prsty.

O pár mesiacov neskôr, po mnohých desiatkach tisíc obetí, dáva ten istý štátnik „do pľacu“ myšlienku bezpečnostných záruk pre Rusko. Znovu, chcel budovať mier, dostal cez prsty.

Bol už niekto z Vás v pozícii, že ste si museli „chrániť priestor pred nosom“, a potom boli vyhodnotený ako agresor?

Dostáva štátnik Macron za mierové snahy po prstoch od kolektívneho západu ako od obete alebo ako od agresora?

Každý príklad kríva na jednu nohu. Preto nevylievať vaničku s dieťaťom.

Poroď, staraj sa, vychovaj – A potom už drž hubu!!!

07.01.2023

…a keď nebudeš držať hubu, dáme Ti nálepku radikál, homofób, xenofób, antidemokrat, … Kedysi sa hovorilo: „Ja som baník, kto je viac?“ Podľa najnovších hlasov z EÚ bude: „Ja som LGBT(x) aktivista, kto je viac?“ Maďarsko prijalo zákon o ochrane detí. Podstatou je ukotvenie rodičovských práv ako práv neobíditeľných. Zákon má zabrániť [...]

Koňa aj násilím privedieš k vedru, ale neprinútiš ho napiť sa

29.12.2022

Za posledné dva a pol roka sme si prežili veľmi veľa. Pocit „stáť na správnej strane“ dokázal vybudovať poriadnu dávku sebavedomia a osobnej dôležitosti najmä u tých, ktorí sa inak nedokázali realizovať. „ Hodnoty“ šírené „autoritami“ medzi pospolitý ľud neomylne našli svoje ciele. Spomínajme, ktože to k nám hovoril, aby intelektuálne a štátnicky [...]

Čo je to „prokremeľská propaganda“

27.12.2022

Dostal som zaujímavý mail, bez pozdravu, bez podpisu. Text „prokremeľská propaganda“. Ak to je reakcia mediálnej autority, potom to je asi „nežiadúci obsah“. Tak si to zatrieďme. Filozoficko-historická kategória to nie je, to by o tom písali knihy relevantných autorov. A načo by aj, keď nám z Bruselu nanútili, a Princezná tiež o tom čo-to povedala, že [...]

Južná Kórea, Rusko, vojna na Ukrajine

ONLINE: Scholz kriticky o lietadlách pre Kyjev: Nesúťažme, kto ponúkne viac

30.01.2023 05:55, aktualizované: 06:07

Nemecký kancelár Olaf Scholz sa kriticky vyjadril k debatám o dodaní lietadiel Ukrajine. Podľa neho sú samovoľné a je k tomu potrebná seriózna diskusia.

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

peter4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 379
Celková čítanosť: 800813x
Priemerná čítanosť článkov: 2113x

Autor blogu

Kategórie