Založ si blog

Proti čomu sa vzbúrili ukrajinskí Rusi alebo Koho zrno (a peniaze) sa teraz rýýýýchlo vyváža

Stručne. Historickým faktom je odmietnutie podpisu asociačnej zmluvy s EÚ v 2014 zo strany vtedajšieho ukrajinského prezidenta. Jeden z hlavných dôvodov polarizácie spoločnosti a začiatku občianskych nepokojov na východe Ukrajiny. Tlač uvádza, že nesúhlasil najmä s podmienkami MMF, ktoré by uvrhli krajinu do finančného otroctva. Tieto podmienky mali súvislosť aj s majetkovými pohybmi ukrajinskej poľnohospodárskej pôdy k rukám zahraničných korporácii a oligarchov.

Dôsledky skupovania pôdy k rukám silných finančných skupín sú predmetom štúdií EurActiv.

Z rovnakých zdrojov sa dozvedáme, že už v roku 2019 bolo najviac takýchto zmlúv na Ukrajine, najmä s Cyprom, Luxemburskom a USA, súhrnne v objeme 2,7 milióna hektárov.

Tesne pred konfliktom boli do poľnohospodárskej pôdy na Ukrajine superveľké akvizície Číny a USA.

Bežne dostupné zdroje uvádzajú, že MMF ako podmienku finančnej tranže 8 miliárd US dolárov pre Ukrajinu mal otvorenie trhu s pôdou. Prelomenie moratória z roku 2001.

Veľké protesty a pouličné boje v Kyjeve pri konci moratória skôr prijatého zákona mainstream takmer nekomentoval.

*********

Mám preto otázku k zamysleniu. Kto to k nám zo západu hovoril, keď sa jednalo o rýchly vývoz obilia? Bol to altruizmus alebo praobyčajný strach o SVOJE prachy?

Má ešte Ukrajina „svoje“ obilie a potraviny, alebo si tie dorobené pod vlastnými oknami bude demokraticky kupovať zpoza oceánu (keď vôbec)? Raz už hladomor zažila… aby jej za pár mesiacov nebol „zlý Rus“ spasiteľom.

Ako ilustrácia, články na euractiv.sk, odporúčam poblúdiť aj po spolusúvisiacom:

Ukrajinský prezident vs. tisícky demonštrantov: V hre je rozpredávanie pôdy

Zaberanie pôdy je fenoménom aj v Európe, najviac na Ukrajine

Etalón, funkčný referenčný model

16.08.2022

S údivom som si pod článkom periodika prečítal takýto komentár: „Je to prosté a jednoduché : vydržať,dať podpore Ukrajiny absolútnu prioritu,dodávať toľko moderných zbraní,koľko je potreba a k týmto zbraniam aj vycvičené obsluhy – „dovolenkárov“.rusáci nemajú čo protestova´t,“dovolenkárov“ predsa stvorili oni sami.A mlátiť do [...]

Jedinečné revolučné obdobie

15.08.2022

Pod blogom je link azbukových zdrojov. Iste v mnohom propagandistický článok, pravdivosť jeho hodnotení dajme bokom . Je ale zaujímavý tým, že poukazuje na politicko-mocenské súboje v najvyšších štruktúrach Ukrajiny. Rovina prezident a jeho „team“ voči volenej štruktúre starostov či šéfov „VUC“, ako jednotlivé osoby. Rovina prezident a jeho [...]

Z jaskýň nás dostal názorový spor

14.08.2022

Bohužial, táto myšlienka nie je z mojej hlavy, taký macher nie som. Dosť často hovorím, že elity hádžu posledných pár mesiacov medzi nás „témy“, ktoré rozdelia spoločenské vedomie a tým aj spoločnosť na nepriateľské tábory. Pritom skutočná línia sporu je vždy elity – ľud. Pomocné otázky: Covid. Ukrajina. Pritom elity z najvyšších štruktúr [...]

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič /

V lesnom požiari na severe Maroka zahynuli traja hasiči

16.08.2022 20:03

Štyria muži podozriví zo založenia požiaru sú zatknutí.

SR ÚV premiér LOZ Visolajský rokovanie TK BAX

Z vyšších platov sú len sľuby. Premiér zdravotníkom stále nič neponúkol

16.08.2022 17:59

Premiér Eduard Heger zdôrazňoval, že do konca júna sa nájde riešenie, ako vláda zdravotníkom zvýši platy. Je polovica augusta a na stole nie je žiadne.

rusky pas

Koncom augusta sa rozhodne, ako si Schengen poradí s ruskými vízami

16.08.2022 17:58

Koncom augusta budú v Prahe rokovať ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie o obmedzí vydávania víz ruským občanom.

Robert Fico

Fico: Vy zadubenci v NAKA, Kajetán Kičura nikdy nekupoval a nevlastnil zlaté tehly

16.08.2022 17:47

Robert Fico sa opäť vrátil k zlatým tehličkám Kajetána Kičuru. Tvrdí, že exšéf hmotných rezerv nikdy nekupoval, nevlastnil a ani nezdedil zlaté tehličky.

peter4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 264
Celková čítanosť: 550087x
Priemerná čítanosť článkov: 2084x

Autor blogu

Kategórie