Založ si blog

Filozofia, kniha a knižnica namiesto „Dajte zbrane“

Mnohí svoje vzdelanie nahradzujú pravidelným, každovečerným sedením pred obrazovkami mainstreamu. Akési dobrovoľné Politické školenie mužstva, výplach mozgov, čo postarší absolventi ZVS poznajú.

Laicky: Malé dieťa si myslí, že pravdu má iba ono. Neskôr pripustí, že pravdu môže mať aj iné dieťa, protistrana. Časom ju pripustí uprostred. Vekom sa naučíme pravdu vážiť a hľadáme ju niekde „medzi“. Občasní užívatelia kníh dospejú k záveru, že pravda nemusí byť na spojnici, ale každý si ju musí nájsť sám aj mimo spojnice. Po vnútorných bojoch si dokážeme pripustiť, že pravda nemusí byť iba jedna. Väčšina ich chce „mermomocou“ zjednotiť, či zlúčiť. Tí najschopnejší, ale v modernej spoločnosti najviac umlčovaní , zatracovaní a zosmiešňovaní, dokážu žiť tým, že medzi pravdami vymyslia, vytvoria, a potom obhajujú a chránia mosty.

Sú medzi nami ľudia, ktorí zbierajú citáty. Uvedené nie je moja zbierka (taký macher nie som), ale je v mojich očiach fakt pekná, na dnešnú dobu vzdelania más „jednoduchými morálnymi pravdami“ nanajvýš aktuálna.

**************

Je lepšie, keď sme rozdelení pravdou, ako zjednotení v omyle.

Je lepšie hovoriť pravdu, ktorá bolí a potom sa vylieči, ako klamstvo, ktoré utešuje a potom zabije.

Je lepšie byť nenávidený za to, že hovoríte pravdu, ako byť milovaný za to, že hovoríte klamstvá.

Je lepšie stáť sám s pravdou, ako mýliť sa so zástupmi.

Je lepšie nakoniec uspieť s pravdou, ako dočasne uspieť s klamstvom.

***************

Autorstvo citátov úmyselne neuvádzam, pretože google klik-klik troll virtuózi by na myšlienku hneď útočili argumentum ad hominem.

Pozvánka do knižnice? Alebo ideový základ na povinne pripájaný „kódex pod články mainstreamu?

Turci, člen NATO, ako kremľoboti a háveď

01.02.2023

Ak náš človek podporí názor administratívy RF, že na území Ukrajiny sa páchajú v biolabákoch nehanebné činy, je prehlásený za kremľobota, putinovca, antidemokrata, najnovšie háveď. Kladiem si teda takú pridebílkastú otázku, čo za nezmysly sa to objavili v tureckej tlači. V štáte člena NATO, v štáte nášho spojenca. To tu už nik nič negarantuje? [...]

Poroď, staraj sa, vychovaj – A potom už drž hubu!!!

07.01.2023

…a keď nebudeš držať hubu, dáme Ti nálepku radikál, homofób, xenofób, antidemokrat, … Kedysi sa hovorilo: „Ja som baník, kto je viac?“ Podľa najnovších hlasov z EÚ bude: „Ja som LGBT(x) aktivista, kto je viac?“ Maďarsko prijalo zákon o ochrane detí. Podstatou je ukotvenie rodičovských práv ako práv neobíditeľných. Zákon má zabrániť [...]

Koňa aj násilím privedieš k vedru, ale neprinútiš ho napiť sa

29.12.2022

Za posledné dva a pol roka sme si prežili veľmi veľa. Pocit „stáť na správnej strane“ dokázal vybudovať poriadnu dávku sebavedomia a osobnej dôležitosti najmä u tých, ktorí sa inak nedokázali realizovať. „ Hodnoty“ šírené „autoritami“ medzi pospolitý ľud neomylne našli svoje ciele. Spomínajme, ktože to k nám hovoril, aby intelektuálne a štátnicky [...]

Hadždž / Mekka /

Počas púte do Mekky zomrelo 1301 pútnikov, väčšinou oficiálne neregistrovaných

23.06.2024 22:04

Mnoho z obetí boli starší ľudia s chronickými chorobami.

Benjamin Netanjahu

Fáza intenzívnych bojov proti Hamasu sa blíži ku koncu, vyhlásil izraelský premiér Netanjahu

23.06.2024 21:20

Ukončenie fázy intenzívnych bojov v Gaze umožní rozmiestnenie väčšieho počtu izraelských síl pri severnej hranici Izraela s Libanonom.

Hory / Turistika /

Poľská turistka uviazla v ťažkom teréne vo Vysokých Tatrách, noc prečkala v horách

23.06.2024 20:05

Keďže 49-ročná žena disponovala vybavením na núdzové bivakovanie a po dohode s ňou, že je schopná prečkať noc v horách, záchrannú akciu odložili.

mimoriadne1, mim1, streľba, vražda, prepadnutie, zbraň, náboj, výstrel, nábojnica

V ruskom Dagestane sa strieľalo, horeli synagógy. Zomrelo šesť policajtov a pravoslávny kňaz

23.06.2024 18:28, aktualizované: 20:20

Dagestanský prezident Sergej Melikov uviedol, že neznámi útočníci sa útokmi v Derbente a Machačkale pokúsili destabilizovať situáciu v spoločnosti.

peter4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 380
Celková čítanosť: 905806x
Priemerná čítanosť článkov: 2384x

Autor blogu

Kategórie