Založ si blog

Krabica z povale a životná filozofia – či vzdor voči definícii nepriateľa

Moje roky mladosti sú spojené s technickým športom, s komunikačným dosahom na celý svet.

Život ma naučil, že táto činnosť má nielen svoju technickú stránku, ale najmä morálny a filozofický rozmer.

Mnoho ľudí, vtedy konformných s vtedajšími oficiálnymi názormi nebolo v pohode s tým, že sa bavím s „hocijakými imperialistami“. Darmo im bolo vysvetlovať, že sú to bežní ľudia s normálnym životom, rodinou, deťmi, zamestnaním. Človek ako človek.

Prešlo pár rokov a prišla vojna v Juhoslávii. Veľa ľudí s názormi konformnými s nami vysneným západom tvrdo obhajovalo humanitárne bombardovanie. Za hodnoty západu boli schopní nevidieť právo obyčajného človeka na obyčajný život. Duša bolela, ťažko bolo zapnúť rádio a počuť pásma i po čase s riadne preriedeným zastúpením Juhoslávie.

Prešlo mnoho rokov a ostali krabice s QSL lístkami. Za každým osud človeka a jeho rodiny. Ostali aj nejaké z Ukrajiny.

Existujú ľudia, ktorí po Majdane museli za posledné úspory kúpiť a zobrať spolu s ostatnými zbraň do ruky, aby išli brániť mestečko či dedinu, svoje rodiny, pred nájazdmi ultranacionalistov. Režim to trpel, ich zúfalstvo nebotyčné. Boli a sú vďační za to, že niekto zvonku udusal občiansku vojnu. Ten niekto je pred svetom vinný z anexie Krymu, oni sú pred západom separatisti a teroristi, v dôsledkoch u nás persóny non grata.

Na hodnotovom demokratickom západe každý rieši porušenie medzinárodného práva. Praktiky a charakter režimu Ukrajiny nerieši nik. Človeka a jeho právo na obyčajný život nerieši nik. Kryse a potkanovi z Krymu môže západu sympatický režim zahatať zásobovacie cesty pre kamióny, odkloniť tok rieky a tým vrhnúť do smädu a hladu milióny s režimom politicky nesúhlasiacich, týrať ich a lynčovať.

Ľudia z východu toľké šťastie nemali. Tam pre vyjadrenie nesúhlasného názoru so smerovaním krajiny vypukla horúca občianska vojna. Nikoho na hodnotovom západe nezaujíma, že ani zásah tretej strany nedáva režimu Ukrajiny právo osem rokov týrať a lynčovať vlastných ľudí, zahnať ich do pivníc. Režim toleroval besnenie ultranacionalistov s banderovskými znakmi a filizofiou.

Režim to trpel, ich zúfalstvo nebotyčné. Boli a sú vďační za to, že niekto zvonku udusáva občiansku vojnu. Ten niekto je pred svetom vinný z invázie, oni sú pred západom separatisti a teroristi, v dôsledkoch u nás persóny non grata.

Tie nehodné krysy a potkany na vlastný štát zanevreli a urobili si svoj. Držím im palce, aby prišiel deň, kedy nebudú musieť ísť do krytu a skrývať sa pred zvôľou Ukrajiny nad vlastným človekom. I za cenu, že ich celý akože hodnotový svet znenávidí. Každý z nich je človek a zaslúži si ochranu pred zlovôľnym režimom materského štátu.

Je mi smutno, keď ľudí alebo ich potomkov, ktorých som pred rokmi presviedčal, že aj „imperialista“ je človek, že nie je nepriateľ, je teraz, konformných s dnešným mainstreamom schopný bez štipky hanby hľadieť s nenávisťou a opovrhnutím na druhú stranu, kde pôvodne bol aj on sám. A definovať si tam nepriateľa.

Môže NATO a EÚ vyhlásiť sto krát kto je náš nepriateľ. Pre mňa sú to vždy a budú ľudia. Ducha ľudskosti z mojich krabíc s QSL lístkami na povale nik neprekričí a neodoženie.

Etalón, funkčný referenčný model

16.08.2022

S údivom som si pod článkom periodika prečítal takýto komentár: „Je to prosté a jednoduché : vydržať,dať podpore Ukrajiny absolútnu prioritu,dodávať toľko moderných zbraní,koľko je potreba a k týmto zbraniam aj vycvičené obsluhy – „dovolenkárov“.rusáci nemajú čo protestova´t,“dovolenkárov“ predsa stvorili oni sami.A mlátiť do [...]

Jedinečné revolučné obdobie

15.08.2022

Pod blogom je link azbukových zdrojov. Iste v mnohom propagandistický článok, pravdivosť jeho hodnotení dajme bokom . Je ale zaujímavý tým, že poukazuje na politicko-mocenské súboje v najvyšších štruktúrach Ukrajiny. Rovina prezident a jeho „team“ voči volenej štruktúre starostov či šéfov „VUC“, ako jednotlivé osoby. Rovina prezident a jeho [...]

Z jaskýň nás dostal názorový spor

14.08.2022

Bohužial, táto myšlienka nie je z mojej hlavy, taký macher nie som. Dosť často hovorím, že elity hádžu posledných pár mesiacov medzi nás „témy“, ktoré rozdelia spoločenské vedomie a tým aj spoločnosť na nepriateľské tábory. Pritom skutočná línia sporu je vždy elity – ľud. Pomocné otázky: Covid. Ukrajina. Pritom elity z najvyšších štruktúr [...]

Bordeaux / Oheň / Požiar / Hasič /

V lesnom požiari na severe Maroka zahynuli traja hasiči

16.08.2022 20:03

Štyria muži podozriví zo založenia požiaru sú zatknutí.

SR ÚV premiér LOZ Visolajský rokovanie TK BAX

Z vyšších platov sú len sľuby. Premiér zdravotníkom stále nič neponúkol

16.08.2022 17:59

Premiér Eduard Heger zdôrazňoval, že do konca júna sa nájde riešenie, ako vláda zdravotníkom zvýši platy. Je polovica augusta a na stole nie je žiadne.

rusky pas

Koncom augusta sa rozhodne, ako si Schengen poradí s ruskými vízami

16.08.2022 17:58

Koncom augusta budú v Prahe rokovať ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie o obmedzí vydávania víz ruským občanom.

Robert Fico

Fico: Vy zadubenci v NAKA, Kajetán Kičura nikdy nekupoval a nevlastnil zlaté tehly

16.08.2022 17:47

Robert Fico sa opäť vrátil k zlatým tehličkám Kajetána Kičuru. Tvrdí, že exšéf hmotných rezerv nikdy nekupoval, nevlastnil a ani nezdedil zlaté tehličky.

peter4

Len ďalšia Blog - Pravda stránka

Štatistiky blogu

Počet článkov: 264
Celková čítanosť: 549960x
Priemerná čítanosť článkov: 2083x

Autor blogu

Kategórie